You are here:

Supplemental Instruction Classes & Schedules

 

Spring 2019 Classes

Accounting 2600-002, 003: Survey of Accounting

Taught by: Marci Butterfield

Monday 3:00-3:50 | CRCC 110
Tuesday 6:00-6:50 | BU C 206
Wednesday 4:10-5:00 | BU C 204

Leader: Brian Lopez

Biology 2325-001, 014: Human Anatomy

Taught by: Mark Nielsen

Monday 12:55-1:45 | ST 208
Wednesday 9:40-10:30 | AEB 310
Thursday 11:50-12:40 | AEB 310

Leader: Grace Hunt

Chemistry 1130-001: Chemistry for Health Sciences

Taught by: Tom Richmond

Monday 11:50-12:40 | HEB 2006
Wednesday 11:50-12:40 | HEB 2006
Friday 7:30-8:20 | HEB 2006

Leader: Hector Torres

Chemistry 1210-001: General Chemistry 1

Taught by: Richard Ernst

Monday 8:40-9:30 | ST 215
Tuesday 5:10-6:00 | CSC 205
Froday 12:55-1:45 | ST 215

Leader: Kiana Luu

Chemistry 1220-001: General Chemistry 2

Taught by: Jeffrey Statler

Tuesday 10:45-11:35 | JWB 208
Wednesday 9:40-10:30 | ST 214
Thursday 10:45-11:35 | AEB 340

Leader: Sara Wilcox

Chemistry 2310-001: Organic Chemistry 1

Taught by: Ryan Deluca

Monday 11:50-12:40 | ST 216
Wednesday 9:40-10:30 | LS 111
Friday 12:55-1:45 | LS 111

Leader: Ivy Christofferson

Chemistry 2320-001: Organic Chemistry 2

Taught by: Holly Sebahar

Monday 10:45-1:00 | JTB 320 (2 sessions)
Thursday 11:40-12:30 | JTB 110

Leader: Kade Loveridge

Chemistry 2320-007: Organic Chemistry 2

Taught by: Jon Rainier

Tuesday 8:30-9:30 | LS 107
Wednesday 9:40-10:30 | LS 101
Friday 2:00-3:00 | LS 102

Leader: Gabby Rocha

Math 1050-001: College Algebra

Taught by: Maragarita Cummings

Monday 3:05-3:55 | LCB 121
Wednesday 3:05-3:55 | AEB 360
Friday 8:35-9:25 | LCB 121

Leader: Cooper Hansen

Math 1060-001: Trigonometry

Taught by: Maragarita Cummings

Monday 3:05-3:55 | CSC 10
Wednesday 11:50-12:40 | JTB 110
Thursday 10:45-11:35 | AEB 306

Leader: Cyndi Munoz

Math 1080-001, 002, 003: Precalculus

Taught by: Sean Groathouse, Nathaniel Willis, CM Mauck

Monday 2:00-2:50 | JTB 110
Tuesday 3:05-3:55 | WEB 2250
Friday 2:00-2:50 | JTB 110

Leader: Kristen Lefort

Math 1220-003: Calculus 2

Taught by: Predrag Krtolica

Monday 2:00-3:00 | SW 136
Tuesday 11:00-12:00 | ST 214
Thursday 9:30-10:30 | SW 132

Leader: Thomas Wadlington

Mechanical Engineering 2010-001: Statics

Taught by: Brittany Coats

Monday 10:45-11:35 | WEB 1248
Tuesday 3:30-4:30 | WBB 207
Friday 10:45-11:35 | WEB 1450

Leader: Andrew Jue

Psychology 1010-001: General Psychology

Taught by: Sean Meegan

Tuesday 9:10-10:00 | GC 2575
Wednesday 11:50-12:40 | BU C 208
Thursday 9:10-10:00 | GC 2575

Leader: Zion Levister

Physics 2210-001, 011: Physics for Sci and Eng 1

Taught by: Anthony Pantziris

Tuesday 10:30-11:30 | AEB 340
Wednesday 3:05-3:55 | CSC 12
Friday 10:30-11:30 | JTB 320

Leader: Eric Schneggenburger







Last Updated: 3/12/19